Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Novogodišnja press konferencija OO SDA Tešanj

semsudin mehmedovic press tesanj 2013U prostorijama SDA Tešanj održana Novogodisnja press konferencija na kojoj su iznešene analize rada u ovoj i plan za iduću godinu, od strane  Predsjednika SDA Tešanj Mehmedovic Šemsudina, kao i predsjednice AM SDA Tesanj Adisa Kokić, AŽ SDA Tešanj Aida Salkić, Asocijacije Fatma Tešanj, kao i načelnika općine Huskić Suada.

Ova 2013. godina je bila godina mladosti te je press konferenciji prisustvovalo mnoštvo mladih ljudi koji su tokom 2013. godine postali članovi SDA Tešanj, njih 246 je tokom ove godine je potpisalo pristupnicu SDA Tešanj. Objavljujemo kompletno izlaganje predsjednika OO SDA Tešanj Šemsudina Mehmedovića:

Dame i gospodo, dragi prijatelji,

članovi i simpatizeri SDA , cijenjeni privrednici, članovi i aktivisti općinskog odbora, poštovani mediji, čast mi je i zadovoljstvo da vas pozdravim i  naravno, nastavim tradiciju održavanja godišnjih press konferencija u OO SDA Tešanj, upravo zato što je u posljednje vrijeme sve više LAŽI u javnom prostoru, a istine sve manje. Danas javno i transparentno, kao što smo i naučili, govorimo o stvarnosti kakva ona jeste.

Mnoštvo je događaja bilo, kako u svijetu, tako i u regionu, a naročito burno bilo je u našoj zemlji u 2013.godini te ćemo se prisjetiti nekih od njih.

– Nastavljeno je arapsko proljeće, nažalost sa vrlo krvavim ishodom,

– Pokušaj destabilizacije Turske nije uspio, ipak Turska je otplatila dug MMF-u, te Fondu dala kredit od 5 milijardi dolara.

– Riješeno pitanje sjevera Kosova,

– Srbija odlučna u borbi protiv kriminala i korupcije,

– Hrvatska postala članica EU,

– Nakon 12 godina pušten posljednji BH član tzv. alžirske grupe iz Gvantanamo logora, bez da mu se sudilo ili je okrivljen za bilo što,

– Umro je Nelson Mandela borac za ujedinjenje Južnoafrikanaca koji su vijekovima rasno i plemenski podijeljeni, dobitnik Nobelove nagrade za mir,

– Rat u Siriji nije prestao, UN kažu da je korišteno hemijsko oružje, ali ne znaju ko je odgovoran, zapravo svjetske sile ne žele pobjednika u ovom sukobu, da bi mogli upravljati krizom i eksploatisati prirodna bogatstva,

–  U Ukrajini prosvjedi: jedni protiv ulaska zemlje u carinsku uniju sa Rusijom, Kazahstanom, Bjelorusijom, a drugi protiv ulaska u EU,

– Nakon razlaza SDA-SDP…dobili smo nefunkcionalnu i neefikasnu vlast na svim nivoima, SDA je opozicija osim na lokalnom nivou,

– Ekonomija po svim parametrima strmoglavo pada,

– Zemlja se naglo kreditno zadužuje kod MMF-a da bi se napunili entitetski budžeti,

– Zaposlenost pada,

– Korupcija u porastu i pored sve glasnije borbe protiv ove pošasti, ali samo deklarativno,

– 10x manje direktne strane investicije,

– Fiskalnim okvirom BiH se ne dozvoljava razvoj institucija spram potreba prema EU i NATO-u,

– Nema rješenja za presudu Sejdić-Finci, SDA jedina nudila rješenja,

– Nema rješenja vojne imovine kao uslova za MAP za NATO, SDA nudila rješenje,

–  Doneseno je mnoštvo Zakona štetnih po državu BiH, sjetimo se nekih: JMBG, prebivalištu, državljanstvu, zakon o komunikacijama, Zakon o javnim nabavkama, zakon o elektroprenosu, budžeti za zadnje 3 godine na istom nivou dok entitetski su rasli i do 30%,

– SDP-SNSD-HDZ planiraju također i nekoliko štetnih zakona donijeti i u narednoj godini, Izborni zakon ili odgoditi izbore što bi bilo katastrofalno po BiH. Statut Grada Mostara, zakon o Centralnoj banci, što bi destabiliziralo valutu i uvelo zemlju u monetarni haos i nesigurnost građana…itd.,

– SBB se povlači iz vlasti osim VM, jer sa pozicije ministra sigurnosti provodi se odstrel političkih neistomišljenika,

– 19.7.2013. desilo se nezakonito privođenje i zadržavanje M.Š. bez ijednog zakonom predviđenog uvjeta za to. Došlo je do grube zloupotrebe zakona, a da niko nije odgovarao, što stvara osjećaj nesigurnost kod građana BiH,

– Uhapšen je i pritvoren Predsjednik Federacije BiH, sa podmetnutim krivičnim djelom, a da niko nije odgovoran iako su stvari potpuno jasne,

– Samo ova 2 slučaja potvrđuju namjere SDP-SBB prema političkim protivnicima, što ukupno stvara ambijent straha i gubitak nade u bolju budućnost, te uspostave policijske države samo za jednog čovjeka,

– Neki dan su objavljeni podaci o nemoralno visokim primanjima nekih dužnosnika, iz raznih političkih stranaka, mi se od onih koji su pod zastavom SDA to radili ograđujemo i smatramo taj čin nemoralnim bez obzira da li je zakonit ili ne…oni ne provode politiku SDA već ostvaruju lične interese,

– Značajno je napomenuti i Popis stanovništva koji se u našoj općini završio na vrijeme, bez ikakvih poteškoća. Nadamo se da će rezultati popisa pokazati stanje očekivano našim planskim aktivnostima na tom polju,

– Protesti ispred Parlamentarne skupštine – smatrali smo da treba podržati sve zahtjeve demonstranata. Djelimično je riješen problem Zakona o prebivalištu i JMBG, nažalost na štetu jedinstva države BiH,

– Implementacija presude Sejdić- Finci- vladajuća koalicija dužna je ponuditi rješenje, za šta očito nisu sposobni, kao što nisu sposobni obezbjediti dovoljno hljeba za građane BiH! Zabrinuti smo zbog daljnjeg zastoja BiH na evropskom putu. SDA ostaje pri stavovima koje je do sada zastupala. Ukoliko ne bude dogovora u najskorije vrijeme, predložili smo da se nastavi procedura po amandmanima koji su još 2012. godine predati u Parlament BiH i koji su prošli komisijsku fazu,

– Bilo je i lijepih trenutaka u protekloj godini. Reprezentacije nogometna, košarkaška i sjedeća odbojka su nam popravili raspoloženje svojim uspjesima,

– Naročito na lokalnom nivou smo bili u prilici vidjeti pozitivne efekte politike SDA i njenih partnera. Tešanj je ostao primjer dobre prakse,

– Tešanj je ipak ostao stabilna sredina bez obzira na pokušaje političke i svake druge destabilizacije. (Piljužići, Ljetinić, Šije, O.Planje, SIPA…i slične afere),

– Zaposlenost raste, iako nemamo skoro nikakvu podršku viših nivoa vlasti,

– Budžet izbalansiran, nema rasta plata administraciji,

– Privrednici investiraju u nove projekte, novi objekti… dovršavaju već započeti,

– Korupcija se suzbija u korjenu, i to nam je stalna borba, te kroz elektronsku upravu izbjegavamo uticaj ličnog gdje god je to moguće,

– Ekologija i borba za čistiju sredinu nam je i dalje strateško opredjeljenje,

– Briga o kulturi i KH nasljeđu je prepoznatljiv trend koji se veže uz Tešanj,

– Mladi kadrovi su za to najzaslužniji, jer ubiremo plodove stipendiranja svih redovnih studenata duži niz godina,

– Tešanj je prvi u svemu pa i u društvenom preslaganju… naime imali smo naročito u ovoj 2013. godini mnogo aktivnosti kojih se nerado sjećamo, ali iz njih trebamo izvući pouku i okrenuti procese u pozitivnom smjeru,

– Tešanj je bukvalno preoran uzduž i poprijeko zahvaljujući političkim mešetarima koji su zarad komadića političkog interesa pokušali od Tešnja napraviti crnu rupu,

– SIPA i sipići su pokušali da nam ospore istinu o odbrani i izjednače nas sa agresorima i sa onima koji su činili ratne zločine i pravili logore, kopali jame u kojima danas pronalazimo mnoge naše nestale, nisu uspjeli,

– Odbranili smo čast i dostojanstvo naše odbrane…nismo poklekli pod pritiskom i progonom onih koji su činili ili potpomagali agresiju, ma skoje strane dolazili, ali ni uz pomoć domaćih izdajnika koji su se stavili na raspolaganje da se sruši bastion koji se Tešanj zove, nisu i neće uspjeti,

– Možda su neki od nas platili visoku cijenu toga, ali nismo poklekli ni 92.-95. Pa ni 96…kada su htjeli u miru da nas prepolove, pa ni 2001-2004. Kada seu nas progonili, e neće vala ni danas kada nam žele nabaciti hipoteku ratnog zločina, neka dobro čuju!. Zločina ovdje nije bilo, iako se domaći izdajnici utrkuju da pomognu da se pokaže suprotno upravo onim koji su nas ubijali i razarali,

– Neka im istorija i narod ovoga kraja sude, mi smo spremni podnijeti i veću žrtvu, ali ćemo braniti čast i dostojanstvo svakog branitelja BiH.

– Tešanj je i pored svega izabran za mjesto pogodno za investiranje,

– Načelnik općine Tešanj boravio u službenoj posjeti SAD, što je priznanje i nama svima,

Iako smo pratili sve naprijed navedene događaje, našu pažnju ipak više zavređuju događaji koji direktnije utiču na naše živote, porodice, državu i društvo uopće, jer na njih možemo manje ili više uticati.

Nažalost, napravljen je presedan u SDA BiH, izmijenjena su temeljna demokratska pravila stranke da bi Kongres SDA BiH odgođen….što svakako nije dobro radi jačanja SDA i općeg demokratskog dojma, time SDA gubi legitimitet iako je legalitet zadržan.

OO SDA Tešanj je nakon lokalnih izbora i implementacije rezultata odlučno krenula da u 2013. počne realizirati predizborna obećanja u skladu sa programskim ciljevima SDA. O uspjesima, kao i dosadašnjim postignućima lokalne vlasti govorit će nam načelnik, a ja ću se malo osvrnuti na unutrašnje odnose u SDA Tešanj.

U OO SDA Tešanj održana je Izvještajno izborna Skupština na kojoj je izvršena reorganizacija rukovodstva naše općinske organizacije na osnovu odluka viših organa stranke. U radu delegata dostignut je visok nivo podrške predsjedniku i izabranim članovima rukovodstva.

Svi organi stranke rade dobro.

Visok stepen saradnje i međusobnog razumijevanja je izgradio demokratski ambijent i ljubomorno čuvamo naše unutarnje odnose i stabilnost. Odnosi sa višim nivoima SDA su dobri.

Želim da se osvrnem na jedan Zaključak IO koje se odnosi na izradu softvera za bazu podataka cjelokupnog članstva, kao i raspoloživih kadrova, koji je urađen na principu da svaki MO ima pristup podacima za svoj MO i može  se svakodnevno ažurirati.

Redizajnirali smo web stranicu, kao i FCB profil sa 3511 aktivnih članova koji i na ovaj način mogu imati stalnu komunikaciju sa OO SDA te plasirati ideje, primjedbe i sugestije za efikasniji rad SDA.

Samo u 2013.godini u SDA se učlanilo 246 članova, mnogi su danas ovdje prisutni te im ovom prilikom želim reći dobrodošli u društvo najboljih.

6523 člana je do sada uneseno u bazu podataka raspoređenih na 25 MO. Zaista smo ponosni na taj broj.

Možemo reći, da je usprkos svim unutrašnjim i vanjskim udarima, koji su se dešavali u 2013.godini OO SDA Tešanj ostala jedinstvena, jaka i stabilna, te pokazala da zna riješiti i najsloženije probleme, jer „Sve što nas ne uništi, to nas ojača“!

Preživjeli smo udar na čast i dostojanstvo odbrane čitavog kraja, uspjeli smo se odbraniti. Sada treba sanirati posljedice proizašle iz neprincipijelnog djelovanja drugih političkih faktora, ali i onih koje smo zbog takvog djelovanja morali isključiti iz SDA.

OO SDA Tešanj je nakon objavljenih rezultata Lokalnih izbora ponudila PLATFORMU svi političkim strankama koje participiraju u OV s ciljem zajedničkog nastupa i djelovanja za dobrobit svih građana općine Tešanj, koju su osim BPS i LDS ostale stranke odbile. Trenutno OO SDA Tešanj ima predsjedavajućeg Ov i 11 vijećnika, gdje sa BPS i LDS ima stabilnu većinu i provodi ciljeve zacrtane Lokalnom strategijom razvoja Općine Tešanj. U svim svojim ciljevima idemo ka zadovoljnoj lokalnoj zajednici i pojedincu i to u onoj mjeri u kojoj možemo uticati, tj. koliko snage imamo, s obzirom da mnoge stvari zavise od viših nivoa vlasti.

-Ponovno organizovan veliki, tradicionalni iftar na koji se odazvalo jako puno ljudi, što pokazuje koliku podršku ima politika koju vodi SDA i, ali ovaj put je to značila i podrška meni osobno, nakon nemilih događaja 19.7.2013. Iftar je planiran i dogovoren prije nesretnog hapšenja, malo nas je uzdrmalo, no nismo posustali u realizaciji tog plemenitog događaja. Ramazan i jeste prilika da čovjek napravi rezime, da podvuče crtu i vidi gdje je. Zaključili smo da je na sceni nastavak politike rušenja BiH, ideja ista, samo su drugi akteri. No, Tešnjaci su se znali braniti u ratu, znali braniti državu, graditi privredu u miru, znat ćemo odgovoriti i na sve gnusne laži kao i na montirane procese koji se očito spremaju, nažalost uz pomoć destruktivnih pojedinaca iz naše bliže okoline. Ovim im poručujemo, ostavite tešanjski kraj na miru, a probleme lično riješite.

– Obilježena je 23.godišnjica postojanja i djelovanja SDA. Mi smo stranka kontinuiteta, koja je bila i bit će stranka koja će imati presudan uticaj u političkom životu BiH. Bosni smo potrebniji više nego ikad, zbijmo redove i ujedinimo se na očuvanju naše domovine. To je naša dužnost, ne dozvolimo podjelu BiH, jer Bosna je naš život, naš početak i naš kraj.

– Konvencija  SDA- politička situacija je bremenita i opterećena izbacivanjem SDA iz vlasti, bilo je nekoliko teških političkih odluka. Mi smo se opredijelili i zauzeli stajalište da je Kongres neminovan i potreban. No, većina glasova odlučila je da podržava Konvenciju i mi to poštujemo. Da li je to bio dobar potez vrha SDA pokazat će rezultati Općih izbora, no ne treba se zanositi jer, možda nemamo valjanu konkurenciju. Mislim pri tome na katastrofalne poteze izvršne vlasti na nivou države.

Mi u Tešnju nastavit ćemo svojim djelovanjem osnažiti i ojačati ugled i ustrojstvo SDA u svakom pogledu.

Kao što vidite danas su s nama i 3 dame, predsjednice 3 Asocijacije, AM, Fatma i Asocijacije žena.

Neću ja govoriti o njihovim aktivnostima, o detaljima  u skladu sa svojim djelokrugom rada će nas same upoznati. Svakim danom ove Asocijacije unose novu svježinu i entuzijazam, te su njihovi rezultati rada uveliko vidljivi.

– I ove godine upriličeno je druženje sa majkama i suprugama šehida, organizovana su edukativna predavanja o različitim temama, Olimpijada mladih SDA prerasta u ozbiljne sportske susrete i druženja. I još mnogo, mnogo toga.

– Dakle, mnogo je aktivnosti bilo u 2013. godini. Iako nije izborna godina i mi nastojimo činiti nabolje što možemo i znamo prema ovoj državi, jer šta smo mi to učinili za državu?! To svako od nas treba da se zapita.

– Nekim stvarima naravno da nismo zadovoljni, ali se one ne rješavaju samo na lokalnom nivou. Još je mnogo onih koji traže posao i teško ga pronalaze. Iako lokalna administracija čini ogromne napore da se izgradi pozitivan ambijent za investitore, mnogo zavisi i od ukupnog ambijenta na nivou države.

– Zatim, primjer robovlasničkog odnosa nekih poslodavaca prema zaposlenim još je izrazitiji u ovim haotičnim vremenima, i umjesto da se popravlja, sve je više anarhije u ovom segmentu.

– Sve JU i JP funkcioniraju dobro uz poteškoće finansiranja, ali je važan zadovoljan građanin, a da bi poboljšali rad istih po ukazanoj potrebi će se vršiti i kadrovska osvježenja kako u menadžmentu tako i u upravljačkim strukturama.

– U narednoj godini ćemo sljediti zacrtane strateške ciljeve i to onih 5 iz lokalne strategije.

– Stalno moramo imati na umu 3 stuba demokratskog društva

1. obrazovanje,

2. pravda,

3. sloboda.

Ovo ne smijemo nikad iznevjeriti jer je prevelika cijena plaćena za to. Stoga je izgradnja i jačanje demokratskih institucija vlasti naš trajni i temelji zadatak.

MIJENJAJMO SEBE DA BI PROMIJENILI BH. DRUŠTVO

I na kraju, svima vama želim sretnu i uspješnu dolazeću Novu 2014. godinu, u nadi da bude lakša i uspješnija od ove odlazeće, da ličnim primjerom i promjenom doprinesemo da se BiH društvo mijenja na bolje, jer mi ovaj narod i zemlju volimo i učinit ćemo sve što znamo i umijemo da ih čuvamo.

Želim vam svako dobro!

Hvala vam!

Tešanj 28.12.2013.