Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Sačuvajmo autohtone sorte i stare zanate

danijabuke 800x600Nevladina organizacija “Ekologika“ ove kalendarske godine nastavila je obilježavanje “Dana jabuke“ pod motom Sačuvajmo autohtone sorte i zanate pravljenja različitih proizvoda od jabuke želeći na taj način skrenuti pažnju javnosti na važnost ove teme u lokalnim koordinatama življenja. U aktivnostima koje su podijeljene u dva dana, prvog dana su učenici visočke Gimnazije na čelu sa predsjednikom “Vijeća učenika“ ove škole, gosp. Belminom Zukan, svojim kolegama uljepšali jedan školski čas sa preko 500 domaćih pita od jabuke, dok su drugog dana učenici i članovi Udruženja izišli na ulice našeg grada i sugrađanima podijelili 100 kg jabuke, zajedno sa promotivnim lecima koji govore o značaju ove teme.

jabuka1 800x600

Tako je prvobitna aktivnost čuvanja ovog značajnog datuma u ekološkom kalendaru prerasla u sveobuhvatan projekt koji je podržan od strane Općine Visoko sve sa ciljem promicanja ekološke svijesti naročito kod mladih ljudi, te skretanja pažnje na važnost korištenja eko-hrane i čuvanja od zaborava starih zanata dobivanja različitih proizvoda od jabuke. Neke od utisaka naših građana o ovoj nadasve zanimljivoj ideji pogledajte u promotivnom video materijalu koji zajedno sa fotografijama objavljujemo u ovom prilogu. “Na području naše općine veliki je broj ljudi iz realnog sektora, poljoprivrednika, privrednika, koji plantažno uzgajaju jabuku i jasno je da to zaslužuje veću pažnju javnosti nego što je to dosada slučaj. Posebno je važno o tome upoznavati mlade generacije ljudi, o tome koji je to broj proizvođača jabuke na našoj općini, gdje se one uzgajaju, o kojim sortama je riječ, koje su to količine, gdje se one skladište, kakav je njihov plasman na tržištu itd. To će stvoriti jednu cjelokupnu sliku u glavama mladih ljudi koji će se već sutra možda opredijeliti u ovome smjeru. Stoga se nadam da će se započeta tradicija obilježavanja ovog datuma u ekološkom kalendaru nastaviti i u 2014. godini sa aktivnostima koje će polučiti konkretne rezultate nekih od ovih ciljeva“, rekao je za naš sajt, mr.sc. Elvedin Šabanović, predsjednik ovog Udruženja.

Foto: Malik Kurtjabuka2 800x600jabuka3 800x600jabuka4 800x600jabuka5 800x600jabuka6 800x600jabuka7 800x600jabuka8 800x600jabuka9 800x600jabuka10 800x600jabuka11 800x600jabuka12 800x600