Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Prigodnim programom obilježen završetak radova vrijednih 30.000 eura

cimic5 KopirajPrigodnim programom u izvedbi učenika Osnovne škole „Kulin ban“, u ovoj školi je danas obilježen završetak nove faze radova, odnosno obnove podova, učionica, kao i postavljanje nove rasvjete u čitavoj školi, a radove je finansirala austrijska vojna misija u BiH (CIMIC). Današnjoj svečanosti su prisustvovali predstavnici CIMIC-a u BiH, glavnokomandujući kapetan Michael Wiesner, kao i njegov zamjenik Gernot Herzlieb, austrijski ambasador u BiH Martin Pammer, te predstavnici Vlade ZDK, premijer Munib Husejnagić  i ministri Senka Balorda i Mirko Trifunović.  – Ponosan sam što sam tu i što vidim da je Austrija pomogla obnovu ove škole koja je inače austrougarska škola, a naša obaveza je da pomažemo rad ove ustanove. Ovo je dobar projekt, projekt kojim gledamo u budućnost i čestitao bih direktoru škole i svima koji su bili dio ovog projekta – kratko je kazao ambasador Republike Austrije u BiH, Martin Pammer. U ime Vlade ZDK zahvalio se ministar obrazovanja, nauke, kulture i sporta, Mirko Trifunović. – U ime Vlade ZDK, ministarstva obrazovanja, nauke, kulture i sporta zahvaljujem se ambasadoru Austrije i austrijskom CIMIC-u, koji su zaista istinski prijatelji i već 20 godina ovu zgradu pomažu i obnavljaju. Radi se o izuzetnoj saradnji sa Austrijom, a posebno bih napomenuo ovo ulaganje u budućnost. Ovo je jedan od najbržih projekata koje provodimo i koji se bez ikakvih birokratskih zapreka u kratkom vremenu realizuje i  nadamo se da će ova saradnja biti uspješno nastavljena – istakao je gospodin Trifunović. Direktor škole Ramiz Brkić je govorio o nedavno realizovanim radovima, te o budućoj saradnji. – Prijatelji iz Austrije već 20 godina pomažu obnovu, ali i rad naše škole. Današnjom svečanošću je zatvoren projekt koji smo napisali, a radi se o prioritetnim ulaganjima u našoj školi. Prošle godine je uloženo 10.000 eura u krovnu konstrukciju, a u drugom dijelu je urađeno 12 učionica sa zamjenom podova i urađena je kompletna rasvjeta u svim učionicama, kabinetima i kancelarijama škole. Vrijednost radova je 30.000 eura, a ova saradnja će se nastaviti. Već su u planu i novi projekti, a sljedeće je završetak krovne konstrukcije na pomoćnim objektima, mokrih čvorova i dijela sale, a ključni projekt će biti utopljavanje škole, odnosno postavljanje toplotne izolacije i fasade na školi, čime ćemo uštedjeti 30% na grijanju– istakao je direktor Brkić.

Fotografije sa današnje svečanosti možete pronaći na našem Facebook profilu: https://www.facebook.com/visokocoba