Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Jehovača put smrti

jehovaca 8Osnovna svrha vlasti ili bolje reći ljudi koji su na vlasti i u vlasti je da građanima koji su ih birali, svakodnevno obezbjeđuju kvalitetnije uslove za život. Nažalost u našoj državi, kantonu i općini puno je više primjera koji dokazuju da naše vlasti ne ispunjavaju svoju svrhu, a ono što je još gore vlasti svojim potezima često puta kod građana stvaraju ubjeđenje da vlasti tj. ljudi koji su na vlasti, vlast koriste isključivu radi zadovoljavanja svojih hirova. Najsvježiji primjer ne brige za građane, jednog krajnje bahatog i neodgovornog ponašanja prema građanima i njihovim problemima je rekonstrukcija mosta u naselju Seoča, na regionalnom putu Visoko-Kakanj.

Ako me pamćenje dobro služi na problem alternativnog puta preko „Jehovače“ smo ukazivali još od samih početaka, kada su različiti politički mešetari na ovom problemu pokušavali da poentiraju bez konkretnih prijedloga za rješavanje ovog problema. Tada, kao i danas postoje oni koji su sva naša pisanja, a ja ću reći prije svega apele i molbe upućene odgovornim sa samo jednim ciljem kvalitetnog rješavanja problema alternativnog puta Visoko-Kakanj koji je danas evidentan, doživljavali lično i sve to koristili i koriste da se pojedinci okrive kao najveći mrzitelji vlasti i neprijatelji svog naroda.

U našem narodu postoji jedna stara izreka koja kaže: „Gledaj ko ti šta govori, a ne šta ti govori“. Stoga, kad znamo ko su ljudi koji zdušno podržavaju sve što dolazi od vlasti, bez obzira bilo ono loše ili dobro, kad znamo da je rekonstrukcija puta u MZ B.Mahala (bacanje praha u oći) rađena bez saglasnosti savjeta MZ, projekta i suprotno zvaničnom projektu rekonstrukcije puta u navedenoj MZ, a što je sve navedeno potvrđeno javno od onih koji su to samoinicijativno potpisali uz obrazloženje da su bili pod pritiscima vlastodržaca, kad znamo da vlast svoje zamisli realizuje putem različitih klimoglavaca na svim nivoima organizovanja, koji za rad nekih svojih sitnih šićara podržavaju vlast pod izgovorom zalaganja za opće dobro.

Kad to sve dobro znamo, ne možemo se tako lako predati, ne možemo i ne smijemo se predati radi onih koji već 18 godina trpe i preko svojih leđa prevaljuju sva nakaradna rješenja i poteze naših nesposobnih vlastodržaca, koji nisu u stanju ništa uraditi kako valja, a da iza sebe ne naprave veće probleme i štetu.

Problem alternativnog puta Kakanj-Visoko je prisutan i direktno utiče na normalan život građana cijele općine Visoko. Danas i oni najveći zastupnici visočkih reanimatora koji su mislili i misle da neko, nekoga mrzi, svjesni su problema koji je zadesio građane naše općine, posebno one građane koji su zbog svojih poslovnih obaveza osuđeni da svakodnevno putuju prema Kaknju, Zenici i dalje.

Koga je danas briga u našoj općini i kantonu što su građani svakodnevno izloženi nepotrebnim troškovima i gubljenju vremena vozeći se po kojekakvim kozijim stazama.

Gdje su danas naši kantonalni i federalni zastupnici, zašto ne postavljaju pitanja u interesu građana? Odgovor je jasan, ne smiju. Oni smiju samo pitati ili bolje reći pročitati ono što prođe kroz stranački filter.

Sagledavajući alternativu zvanu Jehovača i dnevni promet vozila samo po sebi se nameće i pitanje gdje su silni saobračajni inspektori i drugi buđetski korisnici koji se bave našim cestama, da taj put pregledaju, da vide da li je on uslovan i bezbjedan da se koristi kao zvanična zaobilaznica koju sada potencijalno koristi oka 10.000 registrovanih automobila na općini Visoko. S obzirom da niko od nadležnih nije dao ocjenu stanja tog puta i same njegove bezbjednosti, želim da ovim putem kažem da je isti neuslovan da se koristi kao zaobilaznica i da na pojednim mjestima je i više od kritičnog, posebno kada je u pitanju mimoilaženje. Svi dobro znaju da put zvani „Jehovača“ tokom čitave dužine ide iznad velike litice- provalije koja je apsolutno nezaštićena i svakodnevna je opasnost za sve korisnike tog puta. Međutim, koga to danas interesuje, kada se oni koji su taj put ostavili kao alternativu voze po uređenim putevima sa vozilima i gorivom plaćenim iz naših džepova.

Pošto će, u to sam siguran, i poslije ovog pisanja biti onih koji će ponovo kazati da nekog mrzimo i da govorimo i iznosimo neistine u prilogu ovog teksta vam dragi moji građani koji sumnjate u gore napisano, kao i našim vlastodršcima koji se ne vozaju „kozijim stazama i stazicama“ kao mi obični smrtnici, donosimo i nekoliko fotografija sa alternativnog puta Jehovača.

Na kraju se pitam, da li će iko za ovu i druge lakrdije odgovarati i snositi štetu koju trpimo. Neće i u tome i jeste glavni problem, što naši vlastodršci nikome ne polažu račun dok “čejreče” naš budžet i uz to nam svakodnevno stvaraju nove namete. Također, moram priznati da stanje alternativnog puta na „Jehovači“ oslikava naše stanje u društvu.

(Autor teksta: G.L)

{joomplucat:1032 limit=8|columns=4}