Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Održan Okrugli stol, odziv odličan, odgovorni se nisu pojavili!

U prostorijama Pulsa večeras je održan Okrugli stol na temu “Kuda ide sport u Visokom”. Odziv je bio odličan i bili su prisutni predstavnici većine sportskih klubova sa naše općine, njih 20-tak, te dosta gostiju koji su sa zanimanjem pratili diskusiju. Ono što odmah na početku treba reći je da se nisu pojavili predstavnici Općine, predstavnici Sportskog saveza Općine Visoko, te predstavnici NK “Bosna” kao jednog od najpopularnijih sportskih kolektiva naše općine. Za Bosnu čak možemo i razumjeti, ali samo u slučaju ako su se negdje drugo okupili i razmatrali opcije kako ovaj klub spasiti od ispadanja iz Prve lige; u tom slučaju je samo donekle opravdano. Za predstavnike Općine i Sportskog saveza opravdanja nema, tim prije što su upravo oni ti koji su trebali dati odgovore na brojna pitanja. Predstavnici svih sportskih klubova koji su prisustvovali ovom Okruglom stolu su u najkraćim crtama iznijeli svoje probleme, i sve se otprilike svodi na isto. Finansijski problemi su broj jedan i na to su prisutni trebali dobiti odgovor od ovih koji se nisu pojavili, tačnije tema je trebala biti raspodjela finansijskih sredstava iz budžeta općine Visoko za sport. Drugi problem s kojim se većina susreće je infrastruktura, odnosno nepostojanje, ili postojanje u vrlo lošem stanju, sportskih objekata na našoj općini. I na taj problem su neke odgovore trebali dati oni koji se nisu pojavili. Govorilo se i o mladima u sportu, odnosno o školskom sportu, ali su i tu problemi vezani za prva dva pomenuta. Kada se čuju problemi onda je i prilično jasno zašto se nisu pojavili predstavnici Općine i Sportskog saveza. Sportski savez je posebna priča koje su se mnogi u svojoj diskusiji dotakli i ocijenili da su upravo oni svojim (ne)radom najodgovorniji za ovakvo stanje visočkog sporta. U svakom slučaju, svojim nedolaskom su i priznali da je to otprilike tako.

Međutim, da je ova ideja zdrava i ima ispravne namjere kako bi spasila visočki sport od potpunog propadanja, pokazali su neki drugi ljudi koji su došli na ovaj Okrugli stol. Bila je prisutna zastupnica u Federalnom parlamentu gospođa Jasmina Zubić, bio je prisutan i predsjedavajući Vijeća Općine Visoko Dalibor Tomičić, te općinski vijećnik i provjereni sportski radnik profesor Mirzet Hindija. Bile su prisutne i brojne sportske legende Visokog: Koso, Vražić, Omerbegović, Ištuk, Kulović, Skopljak, braća Sirćo… te brojne nove mlade sportske snage koje neće dozvoliti da sport, koji je ne tako davno bio ponos našeg grada, odumre zbog neodgovornosti pojedinaca koji bi se trebali baviti ovom problematikom, a nisu se udostojili ni pojaviti na jednom ovakvom skupu. Zato je konačna poruka upućena upravo njima, ali i svima onima koji su se pomirili s tim da je visočki sport u odumiranju. Ovo je bio drugi skup ovakvog tipa i bio je puno posjećeniji i s jačim porukama nego prvi, a uslijedit će i treći, pa četvrti i koliko ih treba još… U međuvremenu će uslijediti i inicijativa da se problem visočkog sporta razmatra i na posebnoj sjednici općinskog Vijeća, inicijativa da se ispita ko i šta radi u općinskom Sportskom savezu i da li uopće nešto radi, i još puno toga, kako bi se naš sport spasio potpune propasti. Vrlo skoro će uslijediti konkretni potezi svih prijatelja sporta uključenih u ovu akciju i o tome ćete biti blagovremeno obavješteni.