Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Osamdeset godina brezanske odbojke

ok breza stara slikaOdbojka je sport koji u Brezi, gradu „ćumura i sporta“, živi punih  osamdeset godina. Brojne generacije brezanskih mladića i djevojaka, od davne  1934.godine, nosilo je dres  brezanskog odbojkaškog kluba. Na incijativu slovenačkih inžinjera i tehničara koji su donijeli prvu  odbojkašku loptu u Brezu osnovan je  odbojkaški klub „SOKO“ koji je kasnije, nakon drugog svjetskog rata dobio ime današnjeg odbojkaškog kluba Breza. Iako su u Brezi  postojali minimalni  uvjeti za treniranje i igranje  odbojkaških mečeva, to nimalo nije smetalo članovima ovog kluba u obje konkurencije, da postižu sjajne rezultate i svojim igrama oduševljavaju  ljubitelje ovog atraktivnog sporta u brojnim gradovima ex države i cijele BiH.

Ivica Turbić i „malene“

Posebno su bile fascinantne  igre odbojkašica, popularnih brezanskih „malenih“ koje je u prvu ligu Jugoslavije 1962.godine uveo čuveni  odbojkaški stručnjak Ivica Turbić. Pred odličnim brezankama padale su kao  „pokošene“ igračice Crvene Zvezde, Mladosti (Zagreb), Rijeke, beogradskog Radničkog, Partizana, a 1972.godine brezanske „malene“ postigle su nevjerojatan rezultat – postale su viceprvakinje Jugoslavije. Takođe, fenomenalan rezultat ostvarile su juniorke ovog kluba koje su pod vodstvom maestra Turbića, 1968.godine bile šampionke  bivše države. I muška brezanska ekipa bila je izuzetno jaka, respektabilna, neumoljiva a dres brezanskih „manekena“ nosili su sjajni odbojkaši koji su kasnije zaigrali u našim renomiranim klubovima kao što su Bosna (Sarajevo), Modriča, Kakanj, Napredak (Odžak)…

ok breza stara slika muskiVrhunski odbojkaši i odbojkašice

Predsjednik OK Breza 1934, Suad Ćosić o velikom jubileju  brezanskog kluba, kaže:

– Sigurno da smo mi u Brezi svi ponosni na sjajne rezultate koje su ostvarile generacije i generacije našeg kluba u ovih proteklih osamdeset godina izuzetnog rada. Brojni naši članovi nosili su dres najboljih  reprezentativnih selekcija, počev od „A“ reprezentacije do pionirske, u muškoj i ženskoj  konkurenciji, u reprezentacijama  bivše države i naše današnje BiH. Zasluge za ovih osamdeset godina života i uspješnog rada brezanskog kluba pripadaju svim odbojkašima, odbojkašicama,trenerima, sportskim radnicima i naravno navijačima kluba koji su uz svoje ljubimce, gotovo na svakom meču i uz  fantastičnu podršku i navijanje,bili i u Beogradu, Zagrebu, Sarajevu, Tuzli, Lukavcu, Kaknju, Mostaru, Brčkom, Bihaću, Kalesiji… Pred nama su nove godine dokazivanja i vjerujem da će i sadašnje ekipe u obje konkurencije ponovo, i to vrlo brzo, zahvaljujući stručnom radu, upravi, prijateljima kluba ponovo biti u vrhu BiH odbojke, jer to klub i grad Breza po tradiciji, rejtingu i kvalitetu zaslužuje.

ok breza nova slikaZaigrali za reprezentacije ex države i BiH

Dosta članova kluba ponijelo je reprezentativne dresove ex države i BiH, a spomenut ćemo par imena: Gabrijela Hrvat, Sevlida Čengić, Vesna Medić, Ružica Brekalo, Dubravka Vajsman, Zlata Veljak, Mirela Čosović, Maida Zulfić, Amra Šabić, Amira Sirotanović, Elma Taslaman, Džana Ćosić, Izo Lukačević, Željko Brekalo, Adnan Herco…

 „Malene“ prve prvakinje BiH

Na prvom prvenstvu naše zemlje  koje je održano  ratne 1995. godine u maju, brezanske „malene“ osvojile su šampionsku titulu i izborile plasman u evropsko takmičenje. Na prvenstvu čija je završnica održana u Brezi, nastupile su još odbojkašice  Željezničara (Sarajevo), Reweus FCL (Lukavac) i Jedinstvo (Tuzla).

Ostavili neizbrisiv trag

Generacije i generacije  članova kluba, trenera, sportskih radnika dalo je nemjerljiv  doprinos  izuzetnom radu kluba u ovih proteklih 80 godina. Spomenut ćemo samo par imena u obje konkurencije i to: Ivica Turbić, Izo Lukačević, Vlado Martinčević, Zvonimir Brković, Faruk Kučukalić, Hazim Saračević, Slavko Grgić, Miralem Pajić, Osman Čubro, Željko Brekalo, Mirko Krišto, Ivan Bartula, Slavko Puljić, Nenad Glišić, Šefik Hajlovac, Suad Ćosić, Jakub Ganić, Munib Zaimović, Dženan Avdukić, Goran Janković, Muhamed Nefić, Adnan Herco, Faruk Softić, Mario Grgić, Halid Kadrić, Mira Obradović, Ina Hrvat, Željka Turbić, Ferida Čengić, Dragica Glišić, Maida Zulfić, Anđelka Blažević, Venesa Ćosić, Sanja Goranović, Izmira Herco, Selma Ređo, Esma Avdukić, Ivana Bartula, Kasema Čamo, Ismeta Nefić, Dušanka Janković, Lela Ajanović, Aida Osmanović, Marija Mišković, Arijana Hadžiahmetović, Aida Čorbo…