Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Austrijska delegacija posjetila OŠ “Kulin ban” i Tabhansku džamiju

 DSC0007 KopirajDelegacija od 35 uvaženih austrijskih diplomata, stručnjaka i profesora, posjetila je Visoko, tačnije Osnovnu školu „Kulin ban“ i Tabhansku džamiju, a u sklopu studijskog putovanja Austrijskog kulturnog udruženja. U ovoj delegaciji su bili i Alojz i Mirjana Zen (Sohn), veliki prijatelji Osnovne škole „Kulin ban“ koja je izgrađena za vrijeme Austrougarske monarhije. – Gospodin Alojz i njegova supruga Mirjana su veliki i dokazani prijatelji naše škole, koji su nam do sada mnogo puta pomagali i za nas je posjeta ove uvažene delegacije jako bitna i radujemo se da imamo ovakve prijatelje koji konstantno pomažu obnovu i razvoj naše škole, koja bi bez njihove pomoći bila sigurno u jako lošem stanju. Njihov doprinos i angažman u obnovi naše škole je ogroman i nadamo se da će se saradnja i nastaviti– kazao je direktor škole Ramiz Brkić. Nakon što je u ratu škola pretrpjela ogromna oštećenja, zahvaljujući pomoći Vlade Austrije, a kasnije i ličnom angažmanu Alojza Zena, škola je dobrim dijelom obnovljena. – Nakon što sam čuo za ovu školu, za njenu austrougarsku historiju, ali i za sve ono što se sa školom desilom u ratu, ostao sam fasciniran i odlučio da se uključim u pomoć pri obnovi. Ponosni smo što smo uspjeli pomoći, a osjećamo i zahvalnost osoblja i učenika škole za sve što smo učinili– rekao je Alojz Zen, konsultant u austrijskom ministarstvu kulture i obrazovanja. Fotografije posjete austrijske delegacije: https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10152756832051102.1073742066.205779381101&type=3