Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Da li se znamo baviti politikom, znamo li uopće šta je to politika?

politikaPolitika, šta je to u stvari definicija politike? Da li su to one definicije koje se izučavaju i analiziraju u našim školama, na okruglim stolovima, simpozijama itd. ili je to sasvim nešto drugo.

Definicija politike koju su dali političke opcije zajedno sa svojim članovima u Bosni i Hercegovini nije još zabilježena u relavantnoj literaturi i svakako je treba definisati i uvrstiti u zvanične definicije. Bosanska definicija politike živi samo u praksi i predstavlja izazov  za sve političke teoretičare da je konačno definišu, pod uslovom da se naša politika može uopće definisati.

Analizirajući, moram priznati lokolni nivo i stavove lokalnih ljudi bilo da su to studenti, zapolsenici, penzioneri ili privrednici koji žele da se bave politikom, odnosno da kroz politiku rješavaju naše egzistencijalne probleme, postavio sam sebi nekoliko pitanja na koja pokušavam naći odgovore.

Da li se ljudi znaju uopće baviti politikom?

Da li znaju šta je to politika i koja je njena svrha i šta se sa istom nastoji postići i koji su to nijeti zbog kojih se neko aktivno uključuje u neku političku opciju?

Na postavljenja pitanja naravno imam i odgovore u koje sam definitivno siguran da su tačni. Naime, naši ljudi koji su ušli u politiku se ne znaju baviti politikom, niti znaju šta je politika, a kamoli politički pluralizam, demokracija ili neki drugi pojam koji se danas vrlo često koristi u političkim ili nekim drugim govorima.

Ovdašnji političari politiku koriste prvenstveno u cilju ličnog obračunavanja i razračunavanja sa svojim neistomišljenicima, a onda radi svog ličnog bogaćenja, promocije i ostavrivanja svojih bolesnih i ne zasitih individualnih požuda i strasti.

Uvijek sam smatrao da svima koji se na bilo način uključuju u rješavanje trenutne društvene situacije, treba da je prioritet opći interes, a tek onda lični inetres.

Ako poslušate danas kako poziciju tako i opziciju, a posebno opoziciju, jer je pozicija već davno pokazala za šta se zalaže, vidjet ćemo da se svi slažu u jednom da je situacija katastrofalna i da je treba mijenjati. Naravno svi u prvi plan ističu taj čuveni opći interes koji se već godinama čeka da zavlada.

Međutim, kad opozicionari iz različitih spasilačkih opcija završe svoje priče o zalaganju za opći interes i kad se utvrdi da oko većine problema imaju iste stavove ili barem slične, nameće se jedan za mene logičan zaključak, a to je da se spasioci ujedine i da nas sve spase i pokažu kako je to živjeti u tom općem interesu. I tu upravo kod ujedinjenja u cilju općeg interesa i poboljšanja našeg ukupnog stanja pobjeđuje lični interes iznad onog kolektivnog.

Za uspješnu političku priču naše općine, pa i države ako hoćete, potrebni su nam novi ljudi neopterećeni prošlošću i bez sujeta. Ljudi koji ovu državu vide prije svega kao svoju državu. Iako ovo svoju državu zvuči pomalo i glupo, ali je zaista tako jer ovi danas koji vladaju državu vide samo kao instrument za postizanje svojih ličnih ciljeva i ambicija.

Svi ovi današnji vlastodršci koji crpe državu i pune svoje budžete preko naših leđa moraju shvatiti da bez kolektivnog zadovoljstva svih građana ne mogu biti ni oni sretni ni zadovoljni.

Također ne smiju zaboraviti ni činjenicu, a koja se potvrdila nebrojeno puta kroz historiju da svi banditi završavaju svoj put kada im postane najslađe da žive i uživaju.

Kaže se u narodu da je tuđe tuga golema, pa svi koji uzimaju sebi i svojima baveći se politikom u „interesu naroda“ moraju biti svjesni navedene narodne uzrečice.