Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Cilj okupljanje što većeg broja djece i mladih ljudi

konji 10Iako Visoko nema tradiciju konjičkog sporta, Konjički klub „Visoko“ je za kratko vrijeme uspio okupiti veliki broj zaljubljenika u konje i konjički sport. Klub je nastao 2008.godine, a predsjednik ovog mladog kluba je Memnun Trako. – Iako smo relativno mlad klub, s ponosom mogu reći da je za ovo vrijeme u našem klubu više od 50 osoba prošlo školu jahanja. Naš osnovni cilj, cilj zbog kojeg smo i oformili klub jeste okupljanje prije svega djece, a onda i odraslih, kao i promocija ljubavi prema konjima i konjičkom sportu, a tu su i programu „Škola jahanja“ i „Terapijskim jahanje do boljeg razvoja djeteta“. – ističe predsjednik kluba Memnun Trako. Oko kluba je okupljen veliki broj članova, a tu je i veliki broj volontera koji pomažu u radu kluba, kao i izvođenju programa, a među ljudima koji rade su i dva diplomirana psihologa, profesori razredne nastave, učenici i studenti. – Klub je otvoren za sve, ali imamo malo strožija pravila kada je u pitanju red i rad u klubu. Trenutno naš klub ima 8 grla, a što se tiče osobina, potreba, ponašanja i nekih drugih stvari, konji su u nekim segmentima jako slični ljudima i traže pažnju. Ponos našeg kluba je čistokrvna arapska kobila Hamra (u prijevodu sa arapskog jezika – Crvena). Ona je namjenski kupljena iz Vojvodine, a porijeklom je iz čuvene ergele Babovna iz Mađarske. Ona služi za rasplod i do sada je oždrijebila dva potomka. – govori Trako. Konjički sport je izuzetno skup sport, a osim toga traži i mnogo odricanja kao i entuzijazma i ljubavi, a korist je višestruka, kako korist za zajednicu, tako i za mlade ljude koji ovim sportom povećavaju svoju psiho-fizičku kondiciju. – Osnovna misija kluba je uzgoj čistokrvnih arapskih konja i Bosanskih brdskih konja. Osim toga stalno radimo na usavršavanju svih programa vezanih za konje, dok je neka moja, ali i klupska želja da u budućnosti neko iz našeg kluba predstavlja BiH na nekom velikom takmičenju ili olimpijadi u nekoj od olimpijskih disciplina. – rekao nam je na kraju posjete Konjičkom klubu „Visoko“ i Konjičkom centru, Memnun Trako predsjednik kluba.

{joomplucat:1076 limit=12|columns=4}