Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Među najdražim priznanjima i ono cara Franje Josipa

os kulinban visoko 27Nekada Narodna osnovna škola, a danas Osnovna škola „Kulin Ban“ Visoko je jedna od najstarijih obrazovnih ustanova, ne samo u Visokom, već i u široj regiji. Kao Narodna osnovna škola počela je sa radom prije punih 130 godina,  a 1910.godine izgrađena je, za to vrijeme, prelijepa i moderna zgrada, sa bijelom fasadom i modernom secesijskom (austro-evropskom) ahitekturom. U vrijeme izgradnje to je bila najmodernija zgrada osnovne škole u BiH, sa higijenskim uređajima, namještajem i učilima kao u novim osnovnim školama u Austriji. Sa današnjim direktorom ove školske ustanove, Ramizom Brkićem te njegovom pomoćnicom Amrom Ohran i sekretaricom škole Fadilom Sorguč, proveli smo jedan izuzetno lijep dan u ovoj školi, a i saznali zaista zanimljive podatke, kako o samoj školskoj zgradi, tako i o uspjesima učenika i profesora ove škole. – Zgrada škole u kojoj se nalazimo izgrađena je 1910.godine i od tada je škola mnogo puta renovirana, ali veliki dio izgrađenog je zadržao prvobitni oblik. Što se same škole tiče, ona je prvo bila Narodna osnovna škola, da bi nakon Drugog svjetskog rata dobila ime po narodnom heroju Ognjenu Prici, a to ime je nosila sve do 1993.godine kada je dobila i sadašnji naziv, Osnovna škola „Kulin Ban“. Osim divne arhitekture, ponos naše škole su učenici koji su pohađali i pohađaju ovu školu, a koji su ovoj školi donijeli i brojna priznanja, od kojih bih izdvojio Odlikovanje Austrougarskog cara Franje Josifa iz 1898.godine, Sedmoaprilsku plaketu Visokog 1970.godine te najveće republičko priznanje Nagradu „Hasan Kikić“ za izvanredne rezultate u prosvjeti 1979.godine. – rekao nam je direktor Ramiz Brkić. Veliki je spisak poznatih ličnosti koje su pohađale ovu školu: narodni heroj Ognjen Prica, profesorica Truda Rajh (Reich), profesor Hazim Šabanović, kompozitor Avdo Smailović, glumac Zaim Muzaferija, akademik Božo Matić, profesor Ibrahim Krzović, ali i brojne druge poznate i priznate ličnosti, koje su osnovno obrazovanje stekle upravo u ovoj školi. – Ipak, najteži period za našu školu bio je period agresije na BiH. Iako je ovo obrazovna ustanova, naša škola je za vrijeme rata pretrpjela više od 20 direktnih pogodaka raznim artiljerijskim oružjima. Nakon rata, zahvaljujući pomoći Vlade Austrije, škola je obnovljena i vratila je onaj svoj nekadašnji izgled. Danas učenici naše škole imaju pristojne uslove za rad i učenje. Školu pohađa ukupno 629 učenika, imamo i područnu školu u Srhinju kod Visokog, a o učenicima se brine i 61 uposlenik ove škole. – istakao je na kraju posjete Osnovnoj školi „Kulin Ban“ Visoko, direktor Ramiz Brkić. Osnovnu školu „Kulin Ban“ su pohađali i četvorica dobitnika najvećeg ratnog priznanja, „Zlatnog ljiljana“  šehid  Nedžad Gazibara – Peca,šehid  Nedžad Duraković i šehid Nijaz Šahinović te Ferid Provalić – Frka, kao i Avdo Šabanović nosilac odlikovanja „Zlatna policijska značka“.

{joomplucat:944 limit=28|columns=4}