Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Rezultati peticije Udruženja „Opstanak“

altImajući u vidu trenutno stanje na području Općine Visoko po pitanju broja pasa lutalica na ulicama, dužni smo da se oglasimo i istaknemo nekoliko činjenica.
Sve je veći broj nasilničkog ponašanja prema životinjama, nanošenja teških povreda čak i sa smrtnim posljedicama. Sa druge strane, ljudi postaju žrtve napada pasa, ne mogu se slobodno kretati, djeca doživljavaju traume a zna se desiti i da pas lutalica ugrize čovjeka. Rješenje za ovaj problem koji je već godinama prisutan na području naše općine je sklonište za životinje po evropskim standardima čiji će primarni cilj biti kastracija i udomljavanje pasa.

Dakle, „azil“ ne treba biti sabirni centar za pse nego servis koji će raditi na tome da psi sa ulice pronađu dom, a oni koji ga ipak ne pronađu da budu kastrirani i sterilizirani. To je jedini ispravni način kojim se ovaj problem može riješiti. U rješenje ovog problema je potrebno uključivanje zakonom nadležnih organa (Općina, Kanton i Federacija), ali prije svega ova ideja mora imati podršku samih građana, običnih ljudi koji se najviše susreću s ovim problemom. Mi smo dana 05.05. i 12.05. 2012. godine uradili anketu u Visokom, a odziv građana je na naše iznenađenje bio veliki. Ukupno je za ova dva dana naše akcije svoje mišljenje o pitanju pasa lutalica izrazilo 1015 građana.

Od tog broja, na pitanje „Da li vam stvaraju psi lutalice problem?“, pozitivnih odgovora je bilo 907, dok tek nekolicini ne stvaraju problem. Na sljedeće pitanje „Da li ste dosad imali problema sa psima lutalicama?“ pozitivnih odgovora je bilo opet u većini, i to 850 sa DA i svega 165 sa odgovorom NE. Na pitanje: “Šta smatrate kao potencijalno rješenje ovog gorućeg problema?“ odgovori su bili raznovrsni, većina građana je ZA IZGRADNJU AZILA ZA ŽIVOTINJE (723), neki su čak za opciju hranjenja pasa na ulicama (92) i ostatak je za radikalno ubijanje.

Svoju podršku u velikoj mjeri daju ljubitelji životinja, ali ovim saopćenjem se apeluje na sve građane naše općine da podrže inicijativu Udruženja „Opstanak“, jer se radi o problemu značajnom prvenstveno za lokalnu zajednicu. Ovim putem želimo se zahvaliti svim građanima i ljubiteljima životinja i onima koji to nisu, što su u velikom broju podržali našu anketu „ZA AZIL“ Udruženja za zaštitu životinja „Opstanak“ iz Visokog kojom se od nadležnih organa zahtjeva izgradnja skloništa za životinje po propisima donesenim Zakonom o zaštiti i dobrobiti životinja Bosne i Hercegovine.

Kao što je već ranije rečeno, pored zahtjeva za izgradnju skloništa za životinje koji je trenutno prioritetna aktivnost našeg Udruženja, Udruženje na raspolaganje stavlja sve svoje resurse i nudi svoje aktivno učešće u izgradnji istog.