Arhiva članaka objavljenih na Visoko.co.ba

Koliko sportski klubovi koriste školske sale na koje imaju pravo!?

Uvijek aktuelni problem korištenja sportskih sala na području naše općine i problem nedostatka termina za brojne sportske klubove koji bi te sale trebali koristiti, kao i plaćanje termina za iste, trebao bi biti prošlost, jer je sve zapravo regulisano Pravilnikom o izmjenama i dopunama pravilnika o korištenju školskih sportskih dvorana na području Ze-do kantona. Član 7.a. ovog pravilnika jasno kaže:

– Ovisno o nivou i sistemu takmičenja u koje su uključeni, sportski klubovi imaju pravo na određeni broj sati za koje ne plaćaju naknadu i to:

– klubovi koji se takmiče u ligaškim takmičenjima na nivou BiH, premijer liga BiH, Prva liga BiH, 4 termina po 2 školska časa sedmično, odnosno 24 sati mjesečno

– klubovi koji se takmiče u ligaškim takmičenjima, Prva liga Federacije, klubovi borilačkih i drugih sportova koji se takmiče po sistemu turnira, 3 termina po 2 školska časa sedmično, odnosno 18 sati mjesečno

– klubovi koji se takmiče u ligaškim takmičenjima, Druga liga Federacije, kantonalna liga, općinska liga, 2 tremina po 2 školska časa sedmično, odnosno 12 sati mjesečno

– invalidski sportski klubovi bez obzira na nivo takmičenja imaju pravo na 3 termina po 2 školska časa sedmično, odnosno 18 sati mjesečno

– mlađe kategorije bez obzira na sistem i nivo takmičenja imaju pravo na 3 termina po 2 školska časa sedmično, odnosno 18 sati mjesečno.  

Pravilnik je na snazi od maja ove godine, međutim pitanje je koliko se zaista i primjenjuje. Kada su u pitanju školske sale na području naše općine situacija je dosta „šarena“. Razgovarali smo sa trenerima nekih sportskih klubova koji koriste školske sale za treninge i saznali da su neke škole izašle maksimalno u susret klubovima, a neke apsolutno nisu. Naša saznanja govore da su na primjer u Osnovnim školama „Kulin ban“ Visoko i „Mehmedalija Mak Dizdar“ u Dobrinju maksimalno izašli u susret sportskim klubovima po ovom pitanju, dok Osnovne škole „Safvet-beg-Bašagić“ Visoko i „Mula Mustafa Bašeskija“ D.Moštre nisu, bez obzira na gore pomenuti Član 7.a. ovog pravilnika. Za ostale škole za sada nemamo sigurne i provjerene podatke, ali neka i ovo bude poziv svim sportskim klubovima naše općine da maksimalno iskoriste mogućnost korištenja školskih sala po pomenutom pravilniku, a školama da se pridržavaju istog i da klubovima maksimalno izađu u susret za dobrobit svih.